Dear All,
As you all know that LIC Assistant Mains exams dates are aproaching and it is high time for you to start your preparation for the exam. In order to make you prepared for the examination, Mahendras has started new quizzes of Maths, English & Reasoning section of the LIC Assistant Mains, these quizzes will be very beneficial for the exam. You can practice these quizzes on daily basis.
рдиिрд░्рджेрд╢: рджिрдП рдЧрдП рдХ्рд╖ेрдд्рд░рдлрд▓ - рдЪाрд░्рдЯ рдХा рдЕрдз्рдпрди рдХрд░ें рд╡ рд╕рдо्рдмрди्рдзिрдд рдиिрдо्рди рдк्рд░рд╢्рдиों рдХे рдЙрдд्рддрд░ рджीрдЬिрдпे:
Q.(1).Total number of Linux Laptops sold by stores C and H together is by
what percent less than total number of Laptops (Windows of Laptops and Linux Laptops) sold by stores F and H together?
рд╕्рдЯोрд░ C рдПрд╡ं H рдж्рд╡ाрд░ा рдПрдХ рд╕ाрде рдмेрдЪीं рдЧрдпी рд▓ाрдЗрдиेрдХ्рд╕ рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдХी рдХुрд▓ рд╕ंрдЦ्рдпा, рд╕्рдЯोрд░ F рдПрд╡ं H рдж्рд╡ाрд░ा рдПрдХ рд╕ाрде рдмेрдЪीं рдЧрдпी рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдХी рдХुрд▓ рд╕ंрдЦ्рдпा(рд╡िंрдбोрдЬ рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдПрд╡ं рд▓ाрдЗрдиेрдХ्рд╕ рд▓ैрдкрдЯॉрдк) рд╕े рдХिрддрдиे рдк्рд░рддिрд╢рдд рдХрдо рд╣ै?
рд╕्рдЯोрд░ D рдж्рд╡ाрд░ा рдмेрдЪीं рдЧрдпी рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдХी рд╕ंрдЦ्рдпा (рд╡िंрдбोрдЬ рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдПрд╡ं рд▓ाрдЗрдиेрдХ्рд╕ рд▓ैрдкрдЯॉрдк), рд╕्рдЯोрд░ C, F рдПрд╡ं G рдж्рд╡ाрд░ा рдПрдХ рд╕ाрде рдмेрдЪीं рдЧрдпी рд╡िंрдбोрдЬ рдХी рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдХी рдХुрд▓ рд╕ंрдЦ्рдпा рд╕े рдХिрддрдиे рдк्рд░рддिрд╢рдд рдЕрдзिрдХ рд╣ै?
- 22.5
- 25
- 27.5
- 35
- 30
рд╕्рдЯोрд░ A рдПрд╡ं B рдж्рд╡ाрд░ा рдПрдХ рд╕ाрде рдмेрдЪीं рдЬाрдиे рд╡ाрд▓ी рдХुрд▓ рд╡िंрдбोрдЬ рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдХी рд╕ंрдЦ्рдпा рдПрд╡ं рд╕्рдЯोрд░ C рдПрд╡ं F рдж्рд╡ाрд░ा рдПрдХ рд╕ाрде рдмेрдЪीं рдЬाрдиे рд╡ाрд▓ी рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдХी рдХुрд▓ рд╕ंрдЦ्рдпा (рд╡िंрдбोрдЬ рдПрд╡ं рд▓ाрдЗрдиेрдХ्рд╕) рдХे рдмीрдЪ рдХा рдХ्рд░рдорд╢ःрдЕрдиुрдкाрдд рд╣ै?
- 64:77
- 48:61
- 56:77
- 64:81
- 48:73
рд╕्рдЯोрд░ A, D, E, F рдПрд╡ं H рдж्рд╡ाрд░ा рдПрдХ рд╕ाрде рдмेрдЪी рдЬाрдиे рд╡ाрд▓ी рд▓ाрдЗрдиेрдХ्рд╕ рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдХी рдФрд╕рдд рд╕ंрдЦ्рдпा рдЬ्рдЮाрдд рдХीрдЬिрдпे?
- 3152
- 3296
- 3548
- 3186
- 3428
рдпрджि рд╕्рдЯोрд░ A, D, рдПрд╡ं E рдж्рд╡ाрд░ा рдмेрдЪीं рдЬाрдиे рд╡ाрд▓ी рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдХी рд╕ंрдЦ्рдпा рдоें 2004 рд╕े 2005 рддрдХ рдХ्рд░рдорд╢ः 10%, 35%, рдПрд╡ं 15% рдХी рд╡ृрдж्рдзि рдХрд░ рджी рдЬाрдП рддो, рдЗрди рддीрдиों рд╕्рдЯोрд░्рд╕ рдж्рд╡ाрд░ा 2005 рдоें рдмेрдЪीं рдЬाрдиे рд╡ाрд▓ी рд▓ाрдЗрдиेрдХ्рд╕ рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдХी рд╕ंрдЦ्рдпा рдХिрддрдиी рдеी?
- 16172
- 14966
- 15848
- 15964
- 16392
рдиिрдо्рди рд╕ंрдЦ्рдпा рд╢्рд░ृंрдЦрд▓ा рдоें рдЧрд▓рдд рдкрдж рдЬ्рдЮाрдд рдХीрдЬिрдпे-
(6) 9261 10538 12167 13824 15625
- 10538
- 9261
- 13824
- 15625
- 12167
(7) 5 25 150 600 1800 3600
- 3600
- 1800
- 25
- 5
- 150
- 116
- 6
- 20
- 3364
- 675
(9) 5 11 21 43 87 171
- 21
- 43
- 11
- 5
- 87
- 122
- 1
- 435
- 631
- 865
Answer:-
1.Sol:-
Total number of Linux Laptops sold by stores C and H
together = Total number of (Linux + Windows) Laptops sold by
stores C and H together - Total number of Windows Laptops
sold by stores C and H together
= (14 + 9) % × 56000 - (7 + 12) % × 32000
= 12880 - 6080= 6800
Total number of sport and Linux Laptops sold by stores F
and H together
= (8 + 9) % × 56000
=17% × 56000= 9520
required percentage
= × 100
= × 100
2.Sol:-
Number of Laptops (Windows and Linux Laptops) sold by store D
= 15% × 56000= 8400
Number of Windows Laptops sold by stores C, F and G together
= (7 + 8+ 6) % × 32000
= 21% × 32000
= 6720
Therefore, required percentage
= × 100
= × 100
= 25%
Q.3 SOL:-
Total number of Windows Laptops sold by stores A and B together
= (16+ 16) % × 32000
= 32% × 32000
= 10240
Total number of Laptops (Windows and Linux) sold by stores C and F together
= (14+ 8) % × 56000
= 22% × 56000
= 12320
Therefore, required ratio
= 10240: 12320
= 64: 77
Q.4 SOL:-
Total number of Linux Laptops sold by stores A, D, E, F and H
Together
= (18+15+20+8 + 9) % × 56000 - (16+13 + 22+8+ 12) %
× 32000
= 70% × 56000 - 71% × 32000
= 39200 - 22720 = 16480
Required average
=
= 3296
Q.5 SOL:-
In 2005, number of Laptops (Windows and Linux) sold by
Store A = 110% × 18% × 56000 = 11088
Store D = 135% × 15% × 56000 =11340
Store E = 115% × 20% × 56000 =12880
In 2005, number of Windows Laptops sold by
2005 рдоें рд╕्рдЯोрд░ A, D рдПрд╡ं E рдж्рд╡ाрд░ा рдмेрдЪीं рдЬाрдиे рд╡ाрд▓ी рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдХी рд╕ंрдЦ्рдпा
Store A = 110%× 16% × 32000 = 5632
Store D = 135% × 13% × 32000 = 5616
Store E = 115% × 22% × 32000 = 8096
Thus, total number of Linux Laptops sold by stores A, D and E In 2005
2005 рдоें рд╕्рдЯोрд░ A, D рдПрд╡ं E рдж्рд╡ाрд░ा рдмेрдЪीं рдЬाрдиे рд╡ाрд▓ी рд▓ाрдЗрдиेрдХ्рд╕ рд▓ैрдкрдЯॉрдк рдХी рд╕ंрдЦ्рдпा
= (11088 + 11340 + 12880) - (5632 + 5616 + 8096)
= 35308 - 19344 = 15964
6.Sol:-
21^3, 22^3, 23^3, 24^3, 25^3
7.Sol:-
5×6 = 30
30×5 = 150
150×4 = 600
600×3 = 1800
1800×2 = 3600
8.Sol:-
6×8 – 28 = 20
20×7 – 24 = 116
116×6 – 20 = 676
676 ×5 – 16 = 3364
3364×4 – 12 = 13444
13444×3 - 8=40324
9.Sol:-
5 × 2 + 1 = 11
11× 2 – 1 = 21
21× 2 + 1 = 43
43 × 2 – 1 = 85
85 × 2 + 1 = 171
10.Sol:-
1 + (11)2 = 122
122 + (12)2 = 266
266 + (13)2 = 435
435 + (14)2 = 631
631 + (15)2 = 856
0 comments:
Post a Comment
MAHENDRA GURU