Dear Readers,
Mahendras has started special quizzes for IBPS & SBI Exam so that you can practice more and more to crack the examination. This IBPS & SBI Exam special quiz series will mold your preparations in the right direction and the regular practice of these quizzes will be really very helpful in scoring good marks in the Examination. Here we are providing you the important question of reasoning ability for the for the the IBPS & SBI Exam.
(1) If a sum of Rs 67488 is equally divided among 148 people, then how much amount will each person get? เคฏเคฆि 67488 เคฐू. เคी เคงเคจเคฐाเคถि 148 เคฒोเคों เคे เคฌीเค เคธเคฎाเคจ เคฐूเคช เคธे เคตिเคคเคฐिเคค เคी เคाเคฏे เคคो เคช्เคฐเคค्เคฏेเค เคต्เคฏเค्เคคि เคो เคिเคคเคจी เคงเคจเคฐाเคถि เคฎिเคฒेเคी?
(1) Rs.356
(2) Rs.456
(3) Rs.476
(4) Rs.452
(5) Rs.456
(2) The area of a circle is 210826 cm2 what is its diameter?
เคเค เคตृเคค्เคค เคा เค्เคทेเคค्เคฐเคซเคฒ 210826 เคธेเคฎी2 เคนै। เคเคธเคा เคต्เคฏाเคธ เค्เคฏा เคนै ?
(1) 259 cm.
(2) 257 cm.
(3) 514 cm.
(4) 518 cm.
(5) 520 cm.
(3) Rahul saves Rs. 14250 every month. How much amount will he save in 3 years and 4 months?
เคฐाเคนुเคฒ เคช्เคฐเคคिเคฎाเคน 14250 เคฐू. เคฌเคเคค เคเคฐเคคा เคนै। 3 เคตเคฐ्เคท เคเคฐ 4 เคฎเคนीเคจों เคฎें เคตเคน เคिเคคเคจे เคฐूเคชเคฏों เคा เคฌเคเคค เคเคฐ เคฒेเคा?
(1) Rs.570000
(2) Rs.670000
(3) Rs.650000
(4) Rs.470000
(5) Rs.540000
(4) What would be the compound interest obtained on an amount of Rs 12000 at the rate of 16 percent per annum for 2 years ?
16 % เคช्เคฐเคคिเคถเคค เคตाเคฐ्เคทिเค เคฌ्เคฏाเค เคी เคฆเคฐ เคธे 2 เคตเคฐ्เคทों เคे เคฒिเค 12000 เคฐू. เคी เคฐाเคถि เคชเคฐ เคिเคคเคจा เคเค्เคฐเคตृเคฆ्เคงि เคฌ्เคฏाเค เคฎिเคฒेเคा ?
(1) Rs.4142.2
(2) Rs.4145.2
(3) Rs.4147.2
(4) Rs.5149.7
(5) Rs.4567.5
(5) The ratio of milk and water in a mixture of 45 litre is 4: 1. If 3 litre more water should be added then what will be the new ratio of milk and water?
45 เคฒीเคเคฐ เคฎिเคถ्เคฐเคฃ เคฎें เคฆूเคง เคเคฐ เคชाเคจी เคा เค เคจुเคชाเคค 4 : 1 เคนै | เคฏเคฆि 3 เคฒीเคเคฐ เคชाเคจी เคเคฐ เคฎिเคฒाเคฏा เคाเคฏ เคคो เคฆूเคง เคเคฐ เคชाเคจी เคा เคจเคฏा เค เคจुเคชाเคค เค्เคฏा เคนोเคा?
(1) 22.5 %
(2) 25 %
(3) 33.33 %
(4) 30 %
(5) None of these
Q-(6-10) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
เคจिเคฎ्เคจเคฒिเคिเคค เคธंเค्เคฏा เคถ्เคฐृंเคเคฒा เคฎें เคช्เคฐเคถ्เคจเคिเคจ्เคน (?) เคे เคธ्เคฅाเคจ เคชเคฐ เค्เคฏा เคเคฏेเคा ?
(6) 2000, 1000, 500, ?, 125, 62.5
(1) 250
(2) 350
(3) 400
(4) 225
(5) None of these
(7) 588, 563, 540, 519, 500, ?
(1) 492
(2) 491
(3) 480
(4) 485
(5) None of these
(8) 8, 4, ?, 6, 12, 30
(1) 5
(2) 3
(3) 4
(4) 5.5
(5) None of these
(9) 1331, 1728, 2197, 2744, ?, 4096
(1) 3036
(2) 4096
(3) 4666
(4) 4467
(5) None of these
(10) 3, 24, ?, 1008, 5040, 20160
(1) 166
(2) 96
(3) 120
(4) 72
(5) None of these
Answer Key-
Q-(1) Sol-(2)
Q-(3) Sol-(1)
Savings in 3 years and 4 months = 14250 × 40
= Rs.570000
Q-(4) Sol-(3)
Compound interest = 1920 + 1920 + 307.2
= Rs.4147.2
Q-(5) Sol-(2)
Milk : water = 1: 4
Sum of ratios = 1 + 4 = 5
Quantity of water in 45 litres of mixture = 45 × (1/5) = 9 litre
Quantity of milk in 45 litres of mixture = 45 × (4/5) = 36 litre
If 3 litre of water be added then new ratio becomes
= (9+3) : 36
= 12: 36
= 1: 3
Q-(6) Sol-(1)
2000 ÷ 2 = 1000
1000 ÷ 2 = 500
500 ÷ 2 = 250
250 ÷ 2 = 125
125 ÷ 2 = 62.5
Q-(7) Sol-(5)
588 - 25 = 563
563 - 23 = 540
540 - 21 = 519
519 - 19 = 500
500 - 17 = 483
Q-(8) Sol-(3)
8×0.5 = 4
4 × 1 = 4
4 × 1.5 = 6
6 × 2 = 12
12 × 2.5 = 30
Q-(9) Sol-(5)
113 = 1331
123 = 1728
133 = 2197
143 = 2744
153 = 3375
163 = 4096
Q-(10) Sol-(5)
3 × 8 = 24, 24 ×7 = 168
168 × 6 = 1008, 1008 × 5 = 5040
5040 × 4= 20160
0 comments:
Post a Comment
MAHENDRA GURU